13.12.14

Bigos świąteczny



Godzina 6.30. Zaczynam sprzątać.
Godzina 17.00. usiadłam w końcu na swoje cztery litery.
Całodniowy maraton pieczenia ciasteczek zakończył się niespodziewanie całodniowym maratonem sprzątania. Zamiast wykrawania ciastek i ich dekorowania było mycie okien, pranie i wieszanie firanek, ścieranie kurzy i polerowanie podłóg. No i zrobiłam bigos. Kiedy w międzyczasie robiło się pranie.


Bigos to propozycja może nie na wigilijny, ale na świąteczny czy sylwestrowy stół. Pewnie każda gospodyni ma swój niezawodny przepis na ten przysmak, tak jak na sałatkę jarzynową. Mój bigos jest bardzo treściwy i aromatyczny - karczek, schab i kiełbasa a do tego suszona śliwka, żurawina i grzyby. Jestem z niego bardzo zadowolona i zapewniam, że w takiej wersji bigos jest na prawdę przepyszny. Jego zaletą jest również to, że można go przygotować wcześniej, bo jak powszechnie wiadomo - leżakowanie i odgrzewanie mu służy :)


Składniki:
  • 500 g karkówki
  • 350 g schabu
  • 2 kawałki kiełbasy śląskiej
  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 850 g kapusty białej
  • 15 g suszonych grzybów
  • 80 g suszonych śliwek
  • 20 g suszonej żurawiny
  • 1 ząbek czosnku
  • 4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
  • 3 liście laurowe
  • 8 ziaren ziela angielskiego
  • 15 ziaren czarnego pieprzu
  • sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra, przyprawa do mięs, vegeta
Grzyby namaczamy na 2 godziny po czym gotujemy do miękkości. Zachowujemy wodę, w której grzyby się gotowały. Karkówkę i schab kroimy w kostkę. Przyprawiamy solą, pieprzem, słodką i ostrą papryką oraz przyprawą do mięs. W dużym garnku rozpuszczamy łyżkę margaryny i wrzucamy mięso. Smażymy na średnim ogniu aż mięso zmięknie. W międzyczasie kroimy drobno białą kapustę. Dodajemy ją do mięsa. Dorzucamy również liście laurowe, ziarna pieprzu i ziarna ziela angielskiego. Smażymy około 10 minut często mieszając, aby kapusta się nie przypaliła. Następnie dolewamy troszkę wody (około 1/2 szklanki) i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem. Po paru minutach dodajemy pokrojone grzyby i dolewamy trochę wywaru grzybowego. Przykrywamy i nadal gotujemy aż kapusta będzie miękka. Gdy tak się już stanie dodajemy kiszoną kapustę (jeśli kiszona kapusta jest zbyt kwaśna należy ją najpierw trochę podgotować). Gotujemy przez około 15-20 minut po czym dodajemy koncentrat pomidorowy i pokrojone śliwki oraz żurawinę. Dodajemy również pokrojoną w kawałki kiełbasę. Gotujemy aż wszystkie składniki się ze sobą przegryzą. Na samym końcu dodajemy posiekany duży ząbek czosnku i przyprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz vegetą.



8 komentarzy:

  1. cudownie wygląda :) od razu widać, że dużo serca włożyłaś w ten bigos :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Duuuużo serca bo to autorski przepis na bigos no i dużo czasu :)

      Usuń
  2. ja w tym roku zamierzam zrobic swoj pierwszy bigos :)

    OdpowiedzUsuń
  3. U nas chyba bigosu nie będzie, ale jak patrzę na ten Twój to aż mnie skręca, wygląda cudownie! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale jesteś zorganizowana. Nie nadążam za Tobą. I jeszcze taki pyszny bigos zrobiłaś. Brawo. Ja robię po świętach. Ale chętnie zjadłabym Twojego teraz... zaraz.... Pysznie pachnie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Serdecznie zachęcamy do dodania przepisu do akcji „Potrawy świąteczne” na zBLOGowanych. Gromadzimy tam wszystkie najciekawsze świąteczne potrawy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dużo aromatycznych składników,musi wyśmienicie smakować:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tu zaglądasz :* Pozdrawiam ciepło :*


Copyright © My simple kitchen